O Marianie Rejewskim w Tucholi

Tuchola została kolejnym przystankiem w wędrówce wystawy „Marian Rejewski – bydgoszczanin, matematyk, kryptolog” po województwie kujawsko-pomorskim. Młodzież wysłuchała pasjonującej opowieści płk. Jerzego Lelwica o zmaganiach z największą tajemnicą niemieckiego wywiadu – z maszyną szyfrującą Enigma. Kustosz Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy wygłosił dwie prelekcje (9 listopada o 10.50 i 12.00). Koleje losów Mariana Rejewskiego i jego współpracowników, ich geniusz i pracowitość, zainteresowały uczniów z Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Tucholi. W pierwszych dniach wystawę zobaczyło ponad 300 osób. Ekspozycja jest dostępna dla zainteresowanych historią sukcesu polskiego wywiadu do 13 listopada.

Do miasta w Borach Tucholskich ekspozycję sprowadziła  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy – Filia w Tucholi.

Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego „Marian Rejewski – pogromca Enigmy” realizowanego przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa Oświaty we współpracy z Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Top